La Liga a fost si in acest weekend un campionat plin de rezultate surprize si foarte multe goluri. In cele 5 meciuri de duminica s-au marcat 20 de goluri, 4 goluri in medie pe meci. Barcelona ramane si dupa aceasta etapa lider in La Liga si isi continua sirul de victorii in noul sezon.

Rezultate La Liga

Espanyol vs La Coruna 4-1

Echipa la care evolueaza jucatorul roman, Florin Andone, nu a reusit nici in aceasta etapa sa castige si continua seria dezastruoasa de 4 meciuri fara victorie din 5 partide disputate in campionatul spaniol. Espanyol a deschis rapid scorul prin Baptistao in minutul 5′. Arribas a marcat in propria poarta, iar la realuarea jocului Borges a redus din diferenta. Moreno a inscris golurile care au scapat de emotii formatia din Barcelona.

Getafe vs Villareal 4-0

Getafe a facut scor acasa cu Villareal si a bifat a doua victorie in noul sezon. Golurile gazdelor au fost marcate de Rodriguez, Molina, Bergara si Rodriguez cu 2 minute inainte de final.

Eibar vs Celta Vigo 0-4

Celta Vigo a reusit sa castige cu 4-0 in deplasarea de la Eibar. Gazdele din acest meci au ramas in zona retrogradarii dupa ce au fost umiliti chiar in fata propriilor suporteri. Cabral, Gomez, Hernandez si Wass au reusit sa inscrie golurile oaspetilor.

Las Palmas vs Leganes 0-2

In singurul meci cu mai putin de 4 goluri, Leganes a bifat prima victorie dupa 3 partide si a ajuns la 10 puncte in noul sezon. Pentru oaspeti au inscris in repriza secunda Beauvue si Eraso chiar in finalul meciului.

Real Sociedad vs Valencia 2-3

Real Sociedad a bifat al treilea esec la rand in campionatul spaniol. Valencia a castigat greu intr-un meci in care gazdele au reusit sa revina pe tabela de doua ori. Rodrigo a deschis scorul pentru oaspeti. Elustondo a restabilit egalitatea pana la pauza. Vidal a readus-o in avantaj pe Valencia insa dupa doar 4 minute de joc, Oyarzabai a restabilit egalitatea. Zaza a marcat golul victoriei si astfel Valencia leaga 2 victorii la rand in noul sezon dupa 3 rezultate de egalitate.