14 goluri marcate in La Liga in etapa cu numarul 6. Principalele candidate la titlu au reusit sa castige intr-o etapa destul de interesanta in care Alaves era aproape sa reuseasca un rezultat pozitiv cu Real Madrid, ajutand Barca sa se distanteze la 10 puncte in clasament.

Rezultate La Liga

Atletico Madrid vs Sevilla 2-0

Atletico Madrid a reusit sa castige derby-ul etapei cu numarul 6 din La Liga. Madrilenii au castigat un meci greu cu Sevilla si au urcat pe locul 2 in clasament la doar 4 puncte in spatele catalanilor. Ambele goluri ale gazdelor au fost inscrise in repriza secunda prin Carrasco si Griezmann.  Atletico a bifat a treia victorie la rand in timp ce Sevilla incheie o serie buna de 4 victorii la rand.

Alaves vs Real Madrid 1-2

Real Madrid a scos o victorie cu greu in deplasarea de la ultima clasata din La Liga. Alaves a reusit sa inscrie primul gol in campionatul spaniol chiar impotriva reginei Europei. A fost o partida dominata de Real Madrid insa chiar si asa acestia si-au asigurat cele 3 puncte in prima repriza dupa dubla lui Ceballos. Golul gazdelor a fost marcat de Garcia. Real Madrid revine in top 4 si la 7 puncte fata de prima pozitie ocupata de Barca. Alaves continua seria de infrangeri si ramane singura formatie fara puncte in La Liga.

Malaga vs Athletic Bilbao 3-3

In meciul cu cele mai multe goluri de astazi, Malaga a reusit sa obtina primul punct din noul sezon. Bilbao continua seria de 3 meciuri fara victorie si cade pe locul 9 in clasament. Aduriz a deschis rapid scorul dupa un penalty in minutul 4′, dar pana la pauza Rolan a egalat pentru oaspeti. Williams a readus-o pe Bilbao in avantaj dupa reluarea jocului reusind o dubla. Baysse si Rolan au restabilit egalitatea pe finalul meciului.

Girona vs Barcelona 0-3

Barcelona nu a avut foarte multe emotii in deplasarea de la Girona. Dupa aceasta victorie Barca se mentine la 7 puncte in fata Realului si obtine a sasea victorie la rand in campionat. In noul sezon Barcelona a incasat doar 2 goluri si a marcat de 20 de ori. Girona ramane pe locul 16 si se va lupta sa scape de retrogradare in acest sezon. 2 din cele 3 goluri au fost marcate in proprie poarta de Aday si Iraizoz, Suarez inchizand tabela la scorul de 0-3 pentru formatia catalana.